Archive for Květen, 2010

Dáši čtvrtý reprezentační start

Zatímco v České republice probíhal běžný pracovní čtvrtek (a pátek), ve francouzském Brive la Gaillarde slavili 13.května Nanebevstoupení páně. A svůj svátek tu měli i běžci, kteří holdují běhům delším než je maratón. V tomto případě se tu sešli, aby poměřili své síly na MS a ME v běhu na 24 hodin.

Počasí se oproti předchozím dnům, kdy toto město s přízviskem statečné zalévaly silné lijáky, umoudřilo a i když v noci připravilo závodníkům chladné až doslova frišné chvilky, jen sotva čtyři stupně přesahující nulovou hranici, ani jednou jedinkrát nekáplo.

Na start závodu na náměstí Charlese de Gaullea nedaleko nádherného kostela Sv. Martina, pocházejícího ze 12. století, se postavila také reprezentantka našeho klubu Dáša Hůrková. Byl to její čtvrtý reprezentační start a také jubilejní dvacátý ultramaraton. Od začátku sice neměla zrovna na růžích ustláno, ale i přes několik problémů jí kilometry pěkně naskakovaly. Když pak těsně za třináctou hodinou dosáhla své druhé nejrychlejší stovky, zdálo se, že bude útočit na svůj osobní rekord, který má hodnotu 171, 693 km.

Bohužel okolo čtrnácté hodiny závodu se ozvala Dáši noční můra posledních čtyřiadvacetihodinovek – žaludek. Po tom, co se podruhé vyzvracela (tentokráte opravdu silně), nebyla už vůbec schopna běhu. Nejenže jí druhé vrhnutí neuvěřitelně vyčerpalo, ale žaludek se nedal do pořádku a až na drobné výjimky se sebou nedovolil běžecky natřásat.

Navíc dalšími nauseami pohrozil i při přijímání potravy a tekutin, takže Dáše pro závěrečných téměř deset hodin musely stačit přesně tři hroznové cukříky a jen několik málo drobných loků vody. To byl také další důvod pro to, nepokoušet běh. Sama tuto situaci popsala větou: „Nohy by chtěly, ale žaludek odmítal.“

Dáša odjížděla do Brive s tím, že 150 km za 24 hodin nebude propadák. Přiměla se tedy k tomu, dochodit na tuto metu a v závěru si mohla jako čtvrtá česká reprezentantka poprvé dovolit ten luxus posadit se a zatleskat všem svým (nikoliv soupeřům, ale) spoluběžcům.

České ženy nakonec skončily v týmech na mistrovství Evropy o jedno místo hůře než vloni v Bergamu, když obsadily 9. místo. Na mistrovství světa se přeci jen sjela větší zámořská konkurence, a tak musely vzít protentokrát zavděk 13. místem.

Dáša si odvezla z Brive la Gaillarde výkon 151, 458 km, 45. místo z ME, 61. místo z MS, přesvědčení, že pokud nevyřeší problémy se svým žaludkem, nemá valného smyslu se pokoušet o výkony při čtyřiadvacetihodinových bězích a jednu pozitivní věc – vědomí první čtyřiadvacetihodinovky, při které nepotřebovala spát. A ještě přidávám, jak vše prožívala sama Dáša.

Výsledky: ženy a muži.

Hornoslavkovým hrdinou dovršena příprava na MS a ME

Dvěma třetími místy ve 2. ročníku Horského branného běhu Hornoslavkovský hrdina zakončila Dáša Hůrková přípravu na MS a ME v běhu na 24 hodin, které se bude letos konat ve Francii. Na krosové trati s náročným přeběhem bájné hory Krudum obsadila třetí místo ve své kategorii v kompletním závodu v délce necelých sedmnácti kilometrů i ve vloženém závodu na 10,4 km končícím právě na Krudumu.

Dáša byla příjemně překvapená, že se jí celkem vydařil hod granátem na cíl, když obdržela pouze tři trestné minuty za jeden těsně minutý čtverec o stranách osm krát osm metrů ve dvacetimetrové vzdálenosti, na který se házelo celkem třikrát. Naopak jí vůbec nepřekvapil pomalejší běh, protože ještě cítila v nohou značnou únavu ze 70 km absolvovaných o minulém víkendu při Nočních můrách.

Tento závod byl jejím posledním náročnějším během a teď už bude jen dolaďovat kratšími volnými běhy. MS a ME ve čtyřiadvacetihodinovce jí čeká ve francouzském Brive-la-Gaillarde 13.-14. května. Tak jí všichni držme palce.

Ve zkratce

29.6. Svátek oslavil Petr Szász. Přejeme vše nejlepší.

24.6. Svátek oslavil Jan Bock. Přejeme vše nejlepší.

18.6. Matouš Hůrka se zúčastnil druhého závodu série Boulderděti. Výsledky hledejte zde.

16.6. Svátek oslavil Šimon Hůrka. Přejeme vše nejlepší.

15.6. Svátek oslavil Víťa Chocholouš. Přejeme vše nejlepší.

10.6. Matouš Hůrka se zúčastnil závodu v lezení na rychlost- Kladrubský expres. Výsledky.

8.6. Petr Szász oslavil narozeniny. Přejeme vše nejlepší.

26.5. Matouš Hůrka zvítězil v závodu v lezení na obtížnost- Májový open ve Stříbře. Výsledky.